Tekst alternatywny dla obrazka

"Ciekawe miejsca"

Herb Raciborza według legendy powstał w XIII w., zaś przedstawia on w polu czerwonym z prawej połuorła srebrnego, z lewej połukoło wozowe z pięcioma pełnymi szprychami, dzwonami i gwoździami, oraz dwiema połówkowymi szprychami i dzwonami w miejscu przepołowienia. Aktualny wzór herbu zatwierdzono dnia 18 grudnia 2013 r. uchwałą Rady Miejskiej. Pół koła może nawiązywać do niemieckiej nazwy miasta (Rad - koło).

Tekst alternatywny dla obrazka

Joseph Freiherr von Eichendorff (10 marca 1788 - 26 listopada 1857) był poetkiem pruskim , powieściopisarzem , dramatopisarzem , krytykiem literackim , tłumaczem i antologiem . Eichendorff był jednym z głównych pisarzy i krytyków romantyzmu . Od czasu ich publikacji i aż do chwili obecnej, niektóre z jego utworów były bardzo popularne w Niemczech. Eichendorff po raz pierwszy stał się sławny z jego 1826 nowela " Wspomnienia o niczym" i jego wierszach (niemiecki : Aus dem Leben eines Taugenichts ). Wraz z bratem Wilhelmem, Joseph studiował prawo i humanistykę w Halle nad Saale (1805-1806), mieście niedaleko Jeny , która była centralnym punktem Frühromantik (Wczesne romantyki).

Tekst alternatywny dla obrazka

Pomnik Matki Polki – pomnik z brązu, poświęcony wszystkim śląskim matkom wychowującym swoje dzieci w duchu polskiego patriotyzmu, zlokalizowany na placu Mostowym w Raciborzu, niedaleko koryta Odry. Został zaprojektowany przez artystę plastyka Jana Borowczaka. Przedstawia śmiało patrzącą i kroczącą przed siebie, wyprostowaną kobietę z dzieckiem na ręku. Początkowo pomnik miał mieć inny kształt, a kobieta, zamiast jednego, miała trzymać trójkę dzieci, symbolizujących trzy powstania śląskie i być ubrana w strój regionalny. Koncepcja ta nie zyskała jednak akceptacji w ministerstwie kultury. Środki na budowę pozyskano z dotacji państwowych, funduszu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz ze składek w ramach czynu społecznego. Odlano go w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Złożony jest z 30 elementów o łącznej masie 3 Mg i wysokości 6,7 m. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce 14 lipca 1973 r. w obecności przedstawicieli władz oraz 20 tys. zebranych ludzi

Tekst alternatywny dla obrazka

Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy w Powstaniu Śląskim

Kamień znajduje się przy brzegu rzeki Odra przy ścieżce rowerowej. Na kamieniu znajduje się napis " CZEŚĆ i CHWAŁA POWSTAŃCOM ŚLĄSKIM POLEGŁYCH w WALCE o NARODOWE i SPOŁECZNE WYZWOLENIE ZIEMI RACIBORSKIEJ w ROKU 1921 "

Tekst alternatywny dla obrazka

Park im. Miasta Roth (zwany także parkiem łabędziowym, dawniej Eichendorffpark od nazwiska poety Josepha von Eichendorffa) – park w Raciborzu, położony w dzielnicy Nowe Zagrody pomiędzy ulicami Opawską, Bema i Kochanowskiego, na terenie dawnego cmentarza katolicko-ewangelickiego. Nazwa parku została nadana ku czci miasta Roth w Bawarii, z którym Racibórz ma podpisaną umowę partnerską. Na terenie parku znajduje się staw o powierzchni około 10 000 m², na którym znajduje się zadrzewiona wysepka. Park ma rozbudowaną sieć ścieżek spacerowych oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci, nie ma jednak oświetlenia.

Tekst alternatywny dla obrazka

Baszta została wybudowana około 1574 roku, po pożarze miasta w ciągu murów miejskich.Wybudowana w stylu renesansowym. Pierwotnie baszta miała prawdopodobnie tylko trzy ściany, a od strony miasta była otwarta. Obecnie posiada cztery ściany. Zbudowana na planie prostokąta, w trzech czwartych wysokości przecięta silnie profilowanym gzymsem ponad którym znajduje się attyka ze strzelnicami kluczowymi. W narożach znajdują się cztery kwadratowe wieżyczki. Przy baszcie zachował się fragment murów obronnych. Budowla oprócz dawania schronienia obrońcom pełniła także rolę więzienia. Według zachowanych wzmianek w „zimnym pokoju” wyścielonym źdźbłem słomy mieli być przetrzymywani w aresztanci.